פחמימות וכלבים

יש דעות בעד ונגד פחמימות לכלבים. חלק אומרים שכלבים לא צריכים פחמימות והם צריכים רק בשר עם קצת ירק ויש שאומרים שכלבים יכולים לאכול פחמימות במידה מאוזנת. 
 
אני רוצה להסביר את דעתי המקצועית בנושא שמאוד חשוב להמון אנשים כשהם הולכים לבחור מזון לכלבים. 
זה נכון שאבותיהם הזאבים של הכלבים אכלו תזונה שמבוססת בעיקרה על בשר ומעט ירק ופירות אבל זה אינו נכון לומר שכלבים בימינו לא מרוויחים תזונתית מהימצאות פחמימות בתזונה שלהם.  
 
חשוב לי שתוכלו לקבל החלטות תזונה נכונות עבור כלביכם ולא רק על פי טרנדים או משפטים שיווקיים נחמדים. 
ולכן אני רוצה להסביר את זה מבחינה תזונתית וביולוגית. 
 
אתחיל קודם ואחזור על נקודה שאני מדגישה כל הזמן, כלבים אינם זאבים. מאז שהכלב נקרא כלב, ברגע שהוא בוית הוא שונה גנטית מהזאב ומערכת העיכול שלו פועלת אחרת. כך שמערכת העיכול של הכלבים מייצרת את האנזים הנדרש לפירוק פחמימות. 
 
פחמימות הם אחד משלושת המאקרו נוטריאנטים המספקים לגוף אנרגיה שעוזרת לו לתפקד. האחרים הם שומן וחלבון. מקורות של פחמימות הם עמילן, סוכרים וסיבים. 
 
עמילנים וסוכרים – אלה הן פחמימות שניתנות לעיכול  המספקות לכלב אנרגיה לתפקד. 
 
סיבים – יכולים להיות מסיסים או לא מסיסים. הם לא נחשבים כמקור אנרגיה אולם מספקים הטבות שונות והכרחיות עבור תפקוד תקין של מערכת העיכול. 
 
האם כלבים יכולים לעכל פחמימות? 
בהחלט כן! מבחינת המבנה שלהם, עמילנים וסוכרים בנויים ממולקולות סוכר פשוטות בצורת משושה הקשורות יחדיו (מונוסכרידים). מערכת העיכול של הכלבים לא יכולה לנצל את האנרגיה מפחמימות אלה עד אשר הקשרים בין המולקולות נשברים. 
וכאן באים לידי פעולה האנזימים שעוזרים לכלבים לפרק סוכרים ועמילנים ואלה מיוצרים ע״י הלבלב. 
מבחינה גנטית נמצא כי הלבלב של הכלבים מייצר עמילאז בערך פי 27 יותר מאשר הלבלב של הזאבים וזה כתוצאה מתהליך הביות שהכלבים עברו. 
 
כשכלבים אוכלים פחמימות מורכבות כגון אורז מלא, האנזימים משוחררים ומתחילים לפרק עמילנים וסוכרים למונוסכרידים. 
ברגע שהפחמימות מפורקות, מערכת העיכול יכולה לספוג גלוקוז למעי, דם וכבד ושם הוא מומר לאנרגיה זמינה לגוף. 
 
ומה לגבי הסיבים? 
סיבים הם פחמימות המורכבות מאותם אבני יסוד של סוכרים פשוטים כמו עמילנים וסוכרים כאשר ההבדל הוא בדרך שאלה מחוברים יחדיו. 
כלבים אינם יכולים לייצר את האנזימים הנדרשים לפירוק הקשרים בסיבים ולכן הם אינם מומרים לאנרגיה. 
אבל הסיבים כן חיוניים לבריאות מערכת העיכול. 
סיבים מסיסים שנמצאים בדגנים מלאים מהווים את המזון לחיידקים הידידותיים במעיים שכתוצאה מאכילה שלהם מייצרים חומצות שומן הנדרשים לתקינות המעי. 
סיבים לא מסיסים סופגים מים במעי ומעודדים תנועתיות של הצואה. 
 
לסיכום קצר, כלבים כן יכולים לעכל פחמימות והם עושים זאת בצורה יעילה. 
 
כשכלבים אוכלים תזונה מאוזנת שמשלבת גם חלבונים איכותיים, גם שומנים וגם פחמימות בכמות מאוזנת, הם יכולים לשגשג בריאותית ולזכות מכל העולמות. 
 
ולמה כלבים זקוקים לאנרגיה הזו? 
כלבים מפרקים חלבונים, שומנים ופחמימות לאנרגיה זמינה. האנרגיה הזו משמשת אותם עבור כל הפעולות שהם מבצעים במהלך היום. אבל יש הבדל בין זמינות האנרגיה מכל אחד מהמקורות הללו. 
 
מקורות האנרגיה הזמינים ביותר לגוף הכלבים הם שומן וסוכרים אבל לכל מקור אנרגיה יש שימושים אחרים בגוף. 
 
מקור האנרגיה המועדף עבור פעילות אירובית נמוכה הוא שומן, אבל ככל שהפעילות מתגברת, הגוף פונה למאגרים בכבד ובשרירים ואז יש צורך בפחמימות. 
 
זה נכון שלכלבים אין דרישה תזונתית עבור פחמימות אבל יש להם דרישה מטבולית עבורם. כלומר, מאחר ופחמימות הן מאוד קלות לפירוק והאנרגיה מהן היא זמינה מאוד, הגלוקוז המפורק מסתובב בדם ומהווה את מקור האנרגיה העיקרי עבור פעילות תאי הגוף. 
 
למעשה, נדרשת זמינות תמידית של גלוקוז עבור פעילות תקינה של מערכת העצבים המרכזית והמוח. 
 
כשיש כמויות נאותות של פחמימות במזון, הגוף משאיר לעצמו את החלבונים זמינים עבור פעולות נדרשות אחרות כגון איחוי ושיקום רקמות, תקינות מערכת החיסון ועוד. במקום שהגוף יפרק אותם עבור אנרגיה. 
 
כשגוף הכלבים צריך לעבד חלבונים עבור אנרגיה, הוא צריך קודם לפרק אותם לשרשראות קצרות הנקראות פפטידים, ואז אותם לפרק לחומצות אמינו ואז הוא צריך עוד אנרגיה בכדי לפרק את חומצות האמינו לגלוקוז. זהו תהליך ארוך יותר שגוזל יותר אנרגיה ומייצר יותר פסולת שצריכה לעבור בכליות ודרכי השתן. 
 
לכן, חשוב בבחירת המזון לבחור מזון שיהיה מאוזן עם כל יסודות המזון ויתאים לכלב מהיותו כלב בהתאם לאורח החיים שלו בימינו. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *