מזונות פונקציונאליים לחיות מחמד

מזונות פונקציונאליים הם מזונות שיש להם השפעה על בריאות חיות המחמד שלנו מעבר להזנה בסיסית. מזונות אלה מעודדים בריאות אופטימלית ומסייעים בהפחתת הסיכון למחלות.

יש שטוענים שרכיבי מזון מסוימים יכולים גם לרפא תחלואה מסוימת אולם אני בוחרת לפעול בגישה יותר מסורתית שגורסת כי אכילה של רכיבי מזון מסוימים עשויה להיטיב את המצב הבריאותי ולמנוע או להפחית סיכון למחלות ותחלואות שונות.

כמו שיש מזונות פונקציונאליים, כך מצד שני יש מזונות לא פונקציונאליים. סוג זה של מזונות הוא בעל השפעה שלילית על הבריאות של חיות המחמד ומעודד מחלות כרוניות שונות.

לכן, חשובה הידיעה אילו מזונות הם פונקציונאליים ומעודדי בריאות ואילו הם אינם.

לאחרונה קראתי ספר מצוין בתחום זה של נוטריגנומיקה ושם מסבירים ומציגים את המחקרים בתחום וכיצד רכיבי מזון שונים מתקשרים עם הגוף, אפילו ברמה התאית. תחום מחקר זה מבוסס על ההנחה כי תזונה מלאה ומאוזנת היא המפתח למערכת חיסונית בריאה ועמידה בפני מחלות.

וכפי שציינתי מעלה, בכדי להשיג תזונה מלאה ומאוזנת עלינו לשלב רכיבי מזון פונקציונאליים.

רכיבי מזון פונקציונאליים אלה כוללים רכיבים צמחיים, חומצות שומן שהן הבסיס לחלבונים ומגוון וויטמינים ופיטוכימיקלים המפעילים גנים הלוחמים כנגד מחלות ומדכאים פעילות של גנים המעודדים מחלות.

נוטריגנומיקה

מדע החוקר את הקשר המולקולרי בין תזונה לתגובות הגנים בעידוד הבריאות. כאשר תפריטים שונים מובילים לשוני בתגובות הגנים.

תזונה אידיאלית כוללת מגוון רכיבים מלאים ועתירי נוטריאנטים. תזונה לקויה יכולה להוות גורם סיכון רציני למספר רחב של מחלות.

רמת ההשפעה התזונתית על המבנה הגנטי והתגובות הגנטיות של כל חיית מחמד תלויה בהרכב הגנטי האינדיבידואלי של כל אחת.

חלבונים פונקציונאליים

חלבונים הם הרכיב החשוב ביותר בתזונת חיות המחמד שלנו. חלבון אחראי לבניית ותחזוקת שרירים ורקמות ואספקת המבנה עבור העור, פרווה, ציפורניים, עצמות, מפרקים, גידים, סחוס ועוד. בהתחשב בחשיבות שלו, חלבון אמור להיות הרכיב העיקרי במזון כלבים וחתולים.

מאחר וגוף חיית המחמד משתמש בחלבון בכל רגע נתון, חלבון צריך להיות מסופק בכל ארוחה ללא יוצא מהכלל. אולם, זה לא רק כמות החלבון שהיא חשובה – זה גם איכותו. ישנם גורמים רבים שיכולים להפוך חלבון איכותי לרכיב מזון לא איכותי התורם לדלקות ומחלות כרוניות. וכתוצאה מכך לפגום בבריאות התאית.

המאפיינים של חלבון פונקציונאלי בעל איכות גבוהה על פי העקרונות של הנוטריגנומיקה הם:

·        נעכלות – נעכל ונספג בקלות

·        נקי ממזהמים – כגון כימיקלים, הורמונים ואנטיביוטיקה

·        לא מעודד רגישות למזון

·        לא מכיל רכיבים המעודדים ביטוי גנים לא בריא

·        לא מעובד גנטית ומעובד ברמה מינימלית או כלל לא

 

שומנים פונקציונאליים

שומנים כגון שמן דגים, שמן זרעי פשתן, שמן המפ או שמן קוקוס מספקים לכלבים אנרגיה בצורה הכי מרוכזת (כמעט כפולה מאשר הקלוריות הזמינות בחלבונים או פחמימות פר גרם) ובעלת הנעכלות הטובה ביותר. חומצות שומן חיוניות כגון אומגה 3 ו – 6 משחקים תפקיד חיוני בספיגה של וויטמינים המסיסים בשומן. זה מעודד מערכת עצבים בריאה.

ירקות ופירות פונקציונאליים

ירקות ופירות מספקים לגוף חיות המחמד מגוון רחב של וויטמינים, מינרלים ופיטוכימיקלים המחזקים את התאים וכלל מערכות הגוף.

·        ירקות ירוקים כגון קייל, תרד, חסה ופטרוזיליה.

·        ירקות ממשפחת המצליבים כגון ברוקולי, כרובית וכרוב.

·        ירקות צהובים וכתומים כגון פלפלים, גזרים, דלעת ודלורית.

·        פירות טריים כגון תפוחים, אוכמניות ומלון.

נכון שפירות מכילים סוכרים פשוטים כגון פרוקטוז וגלוקוז, כשאוכלים את הפרי בכללותו הוא מכיל סגולות פונקציונאליות. פירות מכילים סיבים בריאים המבודדים את הסוכר. מאחר ולוקח יותר זמן למערכת העיכול לפרק את הסיבים, הסוכרים נספגים באטיות למחזור הדם, ובכך נמנעות עליות קיצוניות ברמות הסוכר בדם. הסיבים בפירות טריים גם מסייעים לפעילות אופטימלית של מערכת העיכול.

צמחי מרפא פונקציונאליים

צמחי מרפא משמשים לרוב כאמצעי למניעת והפחתת תחלואות שונות. כל צמח מכיל בתוכו עשרות חומרים פעילים המשפיעים ברמה התאית על הגוף.

לסיכום

עלינו לראות את המזון שאנו מאכילים את חיות המחמד שלנו לא רק כהזנה לצורך קיומי ברמה הבסיסית ביותר, אלא כאמצעי למניעת מחלות ושמירה על בריאות חיית המחמד לאורך השנים. המזון שחיית המחמד שלנו אוכלת צריך להכיל רכיבים שיתרמו לבריאותה ולא יפגמו בה ולכן חשוב לקרוא, לשאול ולחקור ולהבין במה אנו מאכילים.   

 

Please follow and like us:

2 thoughts on “מזונות פונקציונאליים לחיות מחמד

  1. אשמח לשמוע המלצותייך בנוגע לסוגי המזון שקיימים בשוק , לאחרונה האכלתי את כלבתי בת ה 10 מסוג קוקוני שוקלת כ 20 קג ב טייסט אוף דה ווילד דגים בכדי לשלול לה רגישות לבשר , כ 120 -140 גרם ליום בתוספת קצת טונה במים , לפני כחודש קניתי לה שק של אוריג׳ן 6 דגים מכיוון שרציתי לתת לה מזון איכותי יותר , כרגע בגלל המלצות ה fda שפורסמו לאחרונה אני קצת לא סגור איזה מזון יהיה לה טוב והיא גם השמינה קצת בעקבות חוסר פעילות , אשמח להמלצתך ,

    • היי מוש,
      אין לי דרך להמליץ על מזון יבש מסחרי כזה או אחר מאחר ולדעתי הם זהים ופשוט יש לבחון לפי הרכיבים שלהם. מה שכן אוכל לומר הוא שאני כן ממליצה לבחור במזונות המכילים דגנים איכותיים ולא לבחור במזונות הללא דגנים. כמו כן כאשר משנים מזון או אפילו במזון קיים תמיד יש לזכור שכמות ההאכלה היא המלצה בלבד ויש כל הזמן לבחון את מצבו הגופני של הכלב בכדי לראות האם יש צורך לבצע התאמות בכמויות. במידה ואתה רואה עליה במשקל אז כמובן להוריד כמויות מזון. אשמח לענות על כל שאלה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *