דרכים לשפר את תזונת חיות המחמד

תזונה היא הגורם המשמעותי ביותר המשפיע על רווחת ובריאות חיית המחמד ולכן אני רוצה לשתף אתכם במספר דרכים לשפר את תזונת חיות המחמד. אלה הם טיפים קלים ונחמדים שתוכלו ליישם (את חלקם או כולם כפי יכולתכם) כבר היום בכדי לשפר את התזונה של חברכם.

המטרה שלי היא להעניק לכם מידע והמלצות מקצועיות שתוכלו לבחור מביניהם מה מתאים לכם ובמה תוכלו להתמיד לאורך זמן. להתחיל עם משהו ולזנוח אותו לא יתרום לחיית המחמד. רצוי שתבחרו בדברים שתוכלו להתמיד בהם בכדי שזה יוביל ליתרונות הבריאותיים הרצויים.

אפילו אם אתם מרוצים מהמזון אתו אתם מאכילים היום, אני בטוחה שתוכלו למצוא טיפ אחד או שניים שישדרגו את תזונת הכלבים והחתולים שלכם.

זכרו, זה לא צריך להיות הכול או כלום. עשו מה שאתם יכולים, מתי שאתם יכולים. כל שינוי עדיף על שום שינוי. וזכרו, אני פה לכל שאלה 😊

הנה ההמלצות שלי לדרכים לשפר את תזונת חיות המחמד שלכם עוד היום :

  • וותרו על מותגים וקראו את התוויות

לא משנה כמה האריזה יפה, מהו התוכן השיווקי שלה או אפילו שם החברה, זכרו שהם לא משפיעים על תוכן ואיכות המזון. לכל חברה יש אנשי שיווק שמטרתם לגרום אפילו למזון הגרוע ביותר להיראות בריא וטעים. ולכן, הדבר החשוב ביותר עבורכם לעשות הוא לקרוא את תוויות המזון והחטיפים בכדי לבצע רכישה מושכלת.

התוויות מראות לכם, לדוגמה, את רשימת הרכיבים (בסדר יורד לפי משקלם במזון), את הערכים התזונתיים של המזון והאם הוא מוגדר מלא ומאוזן. אתם מוזמנים ליצור איתי קשר לגבי הרכיבים וטיבם או אפילו לחפש בגוגל האם הם מתאימים ונחשבים טובים לכלבים או חתולים.

ברגע שתתחילו לחקור ולקרוא, אתם תהיו מופתעים מאילו רכיבים נמצאים במזונות מסוימים ותגלו מה חיית המחמד שלכם כן צריכה לאכול. בסופו של יום, סמכו על שיקול הדעת שלכם בהתייחס לנתונים ממקורות מהימנים ולא שיווקיים.

  • נסו שהמזון היבש לא יהיה מקור התזונה העיקרי

מזונות מעובדים יבשים הם תוצר של תהליך עיבוד קיצוני המשמיד חלק ניכר מהערכים התזונתיים של הרכיבים, כמו גם את האנזימים שהיו חיים ברכיבים במקור. בכדי שמזונות אלה יוגדרו כמלאים ומאוזנים (ע"י התקן של AAFCO או FEDIAF) הם צריכים הוספת פרמיקס (תערובת) נוטריאנטים סינתטי.

הטענה שלי היא שמשווקים את המזון כך שאומרים שהוא להאכלה יומית וקבועה במשך כל שנות חיית המחמד ואין לתת שום דבר אחר מעבר (מלבד חטיפים תעשייתיים גם כן). אם הייתה אפשרות שהגוף יקבל את כל הוויטמינים, מינרלים, נוגדי החמצון, אנזימים, חיידקים פרוביוטיים, חומצות שומן, חומצות אמינו וכדו' בצורת קפסולה או פחית מזון אחת, אז הייתי מצפה שיהיו אלפי חברות שייצרו מזון "אנושי" באותה הצורה וישווקו אותו כמזון יחיד.

אולם זה לא המצב. ומדוע? כי הגוף צריך גם מזון חי המכיל נוטריאנטים אמתיים ולא רק סינתטיים בתור מקור לתזונה איכותית. אין אדם שימליץ לכם לאכול תזונה מעובדת על בסיס יומי כל חייכם וכך הייתי מצפה גם עבור חיות המחמד.

אני מבינה שלא כולם יכולים לזנוח את המזון היבש ולעבור לתזונה אמתית ולכן לא מצפה מכם לעשות זאת. אולם, תנסו כן להאכיל מדי פעם במזון אמתי, ארוחה בשבוע או ביום אם ניתן. כמה שתוכלו יהיה שיפור על המצב הקודם.

  • הוסיפו לתפריט מזונות אמתיים

ירקות ופירות הם מלאי כל טוב וישפרו פלאים את רווחת חיית המחמד שלכם. הם מכילים אנזימים, סיבים תזונתיים המסייעים לעיכול ונוטריאנטים ממקור טבעי. כלומר, הוויטמינים והמינרלים בפירות וירקות הם בצורתם הטבעית, דבר שמסייע לגוף בעיכול וספיגה מרבית שלהם. זאת לעומת נוטריאנטים שהוכנסו למזון המסחרי שהם למעשה תוצר סינתטי ולכן הגוף מתייחס אליהם בצורה שונה ולא מיטבית.

זכרו, פרי וירק אינם מכילים רק את הוויטמין הספציפי אלא מכילים שילוב של אלפי פיטוכימיקלים ורכיבים אחרים שהשילוב שלהם יחדיו משפיע על העיכול והספיגה. נוטריאנט סינתטי מכיל רק את עצמו בצורה בודדת ולכן עבור הגוף מדובר על משהו שונה לחלוטין.

בנוסף, בכדי לאפשר ספיגת נוטריאנטים מרבית יש לטפל ולהכין כל רכיב בצורה המתאימה. כלומר, ירקות שורש יש לבשל לחלוטין, עלים ירוקים יש לחלוט, פירות ניתן לתת טריים ובכל מקרה כל רכיב מומלץ לטחון.

אתם מוזמנים לקרוא את המאמר המכיל את רשימת המזונות המסוכנים לחיות מחמד.

  • הוסיפו סופר מזונות העשירים בנוגדי חמצון ובעלי תכונות אנטי דלקתיות

בגוף מתרחשים תהליכים דלקתיים רבים המובילים להזדקנות מוקדמת של תאים ואיברים ולכן מומלץ לשלב בתזונה רכיבים נוגדי חמצון או כאלה המכילים תכונות אנטי דלקתיות. אלה יסייעו לחזק את התאים ולהפחית נזק.

התהליכים הללו נגרמים כתוצאה מחשיפה למזהמים, כמות גבוהה של סוכרים (פחמימות פשוטות), חוסרים בנוטריינטים, דלקות במערכת העיכול, מחלות כרוניות או בעיות עיכול המשפיעות על הספיגה ועוד.

לכן, אני ממליצה לשלב תוספי תזונה על בסיס צמחים וסופר מזונות ירוקים העשירים בנוגדי חמצון, פרוביוטיקה באבקה או פרוביוטיקה כחטיף לעיס ואנזימי עיכול התומכים במערכת העיכול ובריאותה שכן בלעדיה כל הגוף לא יצליח לפעול בצורה המיטבית ושילוב חומצות שומן חיוניות (כגון שמן קוקוס).

  • שימו לב לכמויות האוכל והגבילו חטיפים

בתור התחלה, האכילו בהתאם לצורך של חיית המחמד להרזות או להעלות במשקל. באם חיית המחמד שלכם מעט שמנמונת, האכילו מוקדם יותר ביום בכדי שיהיה לה זמן לפעילות לשרוף את הקלוריות. ובאם היא צריכה להעלות במשקל, הגדילו מעט את כמות המזון והאכילו יותר קרוב לשעת השינה בכדי להפחית פעילות לשריפת הקלוריות.

שימו לב שאם אתם מחליטים להגביל את כמות הקלוריות בתפריט, עשו זאת בעדינות והקפידו להשתמש ברכיבים מלאים המכילים סיבים תזונתיים בכדי להעניק תחושת שובע.

אני פחות מאמינה במדידת משקל עפ"י קילוגרם אלא עפ"י מדד גוף. שימו לב שעדיף לחיות מחמד להיות טיפה יותר רזים מאשר מעל המצב האידיאלי. מדידת גוף הכוונה להביט על צורת חיית המחמד, להרגיש האם מרגישים את הצלעות, האם יש קו מותניים, האם יש שומנים בצוואר, חזה ובטן, האם בישיבה רואים שומן באגן וכדומה.

חיות מחמד בוגרות (ובעיקר כלבים) מעלות במשקל בקלות ומתקשות להוריד אותו לעומת חיות מחמד צעירות ופעילות ולכן שימו לב לכמויות.

בנוסף, אל תגזימו עם החטיפים. תזכרו שכל פיסת מזון מכילה קלוריות וככל שתוסיפו יותר חטיפים כך תגדילו את כמות הקלוריות היומית שחיית המחמד צורכת ותוציאו את המזון מאיזון מבחינת כל יתר הרכיבים (חלבון, שומן וכדומה).

ההמלצה היא עד 10% ממשקל המזון ביום יכול להיות חטיפים. ולכן, כל גרם מעל זה צריך לבוא על חשבון הפחתה בכמות המזון הניתנת. כמו כן, תנסו לתת ירקות, פירות, עוף מיובש, ביצה וכדומה בתור חטיף ולא חטיף תעשייתי.

  • שמרו על היגיינת השיניים

ישנם חטיפים מסחריים שטוענים לתמיכה בהיגיינת הפה אולם אם תשימו לב מכילים כמה רכיבים שאינם טובים כל כך לכלבים. ולכן, יש פתרונות אחרים לתמיכה בשיניים.

כל רופא שיניים ימליץ על צחצוח כדרך היעילה ביותר להורדת פלאק ושמירה על חניכיים בריאות. אולם, אני מבינה שזה כלל שקשה ליישם על כלבים ובעיקר חתולים.

אתם יכולים לתת עצמות טריות (בלבד!) והלעיסה שלהם תדאג לשמירה על שיניים נוצצות ובריאות. פתרון נוסף הוא לתת גזר, קישוא או מלפפון שלמים. אחת הדרכים לעודד את הכלבים לאכול את הירקות הבריאים בצורתם הטרייה היא לעשות בהם כמה חורים, למרוח עליהם שמן קוקוס נוזלי, להקפיא אותם לכמה דקות ולהגיש. שימו לב שיהיו חלקיקי ירקות בכל מקום (כנראה גם בצואה) אבל המטרה שלהם היא לניקוי השיניים ולא תזונתית ולכן אין מה לדאוג.

שמן קוקוס הוא נפלא לניקוי השיניים כי הוא מכיל סגולות אנטי ויראליות, אנטי בקטריאליות ואנטי פטרייתיות. וכמובן שחיות המחמד אוהבות את הטעם שלו! חשוב לא להגזים בכמויות כי מאחר והוא שומן טהור, כמויות גדולות עלולות להוביל לשלשול.

  • היו פעילים וקחו אחריות

חיית המחמד שלכם היא חלק מהמשפחה ואתם אחראים עליו/ה. אתם צריכים לקחת אחריות על התזונה שלה ולא להעניק את כל האחריות ליצרן של שק המזון. הבחירה לא נגמרת רק באיזה מזון, אלא גם בגיוון, הוספת רכיבים נוספים, שליטה על כמויות, התאמה למצב בריאותי ועוד. ואיך שלא תסובבו את זה, הבחירות הללו הם שלכם.

הבחירות לא צריכות להיות קשות אלא הם יכולות להיות מהנות ואפשרות שלכם להתחבר ולהכיר טוב יותר. אתם אולי תהיו מופתעים פתאום שתגלו שכלבכם אוהב מאוד תרד או מנגו או שהחתולה מטורפת על פלפל אדום. אם לא תנסו לא תדעו.

 

ותזכרו, אתם יכולים לשלוח לי הודעה בכל זמן עם שאלות, אני פה בכדי לעזור.

Please follow and like us:
error

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *