תזונה טבעית לחיות מחמד

תזונה טבעית לחיות מחמד מ – א' ועד ת'

יש הרבה יותר מאשר 22 נושאים שניתן לכתוב עליהם בהקשר של תזונה טבעית לחיות מחמד, אבל רק בשביל הכיף, הנה רשימה מא' ועד ת':

א' – אספסת – תוסף טבעי רב עוצמה המכיל את הויטמינים A, B1, B3, B5, B6, B12, C, D, K, בטא קרוטן, ביוטין, חומצה פולית, ואת המינרלים סידן, זרחן, אשלגן, מגנזיום, ברזל, אבץ, נחושת, כמו גם חלבון וסיבים תזונתיים.

ב' – ביצים – מהוות מזון כמעט מושלם לכלבים וחתולים מאחר והן מכילות את עשרת חומצות האמינו החיוניות כמו גם מגוון רחב של נוטריאנטים אחרים כגון ויטמינים A, D3, E, B2, B3, B5, B6, B12, K, יוד, כולין, סידן, ביוטין, אשלגן, חומצה פולית, זרחן, ברזל, סלניום ואבץ. מומלץ להאכיל בביצה קשה מאחר והחום משמיד את הפתוגנים שעלולים להיות בביצה וגם שחלבון ביצה טרי מכיל בתוכו חוסמי חלבון שמפריעים לספיגה.

ג' – גלוקוסמין – רכיב טבעי המספק את אבני הבניין לתמיכה והזנה למפרקי חיות המחמד. ניתן כתוסף תזונה לרוב ביחד עם רכיבים כגון כונדרויטין או MSM. מומלץ בשימוש יומי לכלבים מגזעים גדולים, בשלבי גדילה, בעת זקנה או הסובלים מבעיות מפרקים.

ד' – דרכי השתן – בכדי לשמור על תקינות דרכי השתן על כלבים וחתולים בעיקר לצרוך כמות מספקת של נוזלים. כמות קטנה מדי יכולה להוביל להצטברות של קריסטלים והתפתחות של אבנים. תזונה אמתית מכילה בתוכה כמעט 60% נוזלים ומבטיחה רוויה מספקת של חיית המחמד.

ה' – האכלה טבעית – יש המון הגדרות למהי האכלה טבעית – BARF, PREY MODEL, מזון מבושל או טרי. כל אחד בוחר להאכיל לפי האידיאולוגיה וההבנה שלו. הדומה בין הצורות השונות הוא שאנו מאכילים מזון אמתי כמו שאנחנו אוכלים ולא מזון מסחרי מתועש שעבר תהליכים הרסניים ומכיל רכיבים סינטטיים רבים. למזון טבעי יש נעכלות וערך ביולוגי גבוה ולכן גוף חיות המחמד מקבל ממנו הרבה יותר נוטריאנטים להזנת התאים. מזון טבעי אינו אומר בהכרח נא אלא ההמלצה שלי הוא על מבושל (מלבד העצמות!) בכדי למנוע חשיפה לפתוגנים.

ו' – והעיקר זה להתחשב בצרכים של חיית המחמד ולהתבונן בה. חשוב להסתכל על חיית המחמד ולראות את מצבה ולפי זה להתאים את המזון לצרכים שלה. באם יש לה צורך בריאותי שמצריך התייחסות תזונתית מיוחדת או פשוט שהמזון לא מתאים לה (לפי הצואה, גזים, מצב גופני וכדומה). גם אם אנחנו רוצים להאכיל בתזונה מסוימת (לדוגמא צמחונית), ייתכן וזה לא יתאים לה. חשוב להיות פתוחים ולקבל את זה שייתכן ונצטרך לשנות דברים.

ז' – זאבים – מקורם של הכלבים הוא בזאבים ולכן קיימת אמונה שהם צריכים לאכול כמוהם. בפועל, הכלבים בוייתו לפני 30 אלף שנה ומאז התזונה שלהם השתנה דרסטית מאבותיהם שוכני היערות. כלבים מבוייתים שונים גנטית מהזאב ומערכת העיכול שלהם בנויה לעכל מזונות בדומה לחבריהם בני האדם. כלומר, גם מזונות עמילניים כגון פחמימות.

ח' – חלבון – רכיב חיוני שיש לצרוך אותו על בסיס יומי מאחר וגוף חיות המחמד אינו יודע לצבור אותו כפי שקורה במקרה של שומן. החלבון מספק לגוף את חומצות האמינו הנחוצות לבניית ואיחוי תאים, הורמונים, נוגדנים ואנזימים. חלבון ממקור חי נחשב מלא מאחר ומספק את כל חומצות האמינו החיוניות, זאת לעומת חלבון מהצומח שהינו חלקי ויש לשלבו עם פחמימה בכדי לספק מגוון מלא.

ט' – טרי – בשר טרי עלול להכיל פתוגנים מסוכנים כגון סלמונלה, ליסטריה ועוד. אלה מושמדים באמצעות בישול פשוט, אפילו בטמפרטורות נמוכות. קיבת חיות המחמד היא חזקה ויכולה להתמודד עם הפתוגנים אולם אנחנו בתור שותפיהם לחיים, לא עמידים כל כך. כמו גם, חיות מחמד זקנות, גורים או כאלה בעלי כשל של מערכת החיסון כתוצאה ממחלה. כל מגע של חיית המחמד עם מזון חי משאירה בחלל הפה שלהם את הפתוגנים שניתנים להעברה בקלות (באמצעות ליקוק) אלינו ואל הרהיטים בבית.

י' – ירקות – מספקים ויטמינים ומינרלים לתזונה היומית. הוספה יומית של ירקות צבעוניים משפרת את בריאות חיית המחמד. ירקות סלט (פלפל, מלפפון וכדומה) ניתן לתת חיים. ירקות שורש יש לבשל היטב ועלים ירוקים יש לחלוט במים. מומלץ לגוון ולשלב בין ירקות ירוקים וכתומים.

כ' – כונדרויטין – רכיב טבעי (ממקור חי) בעל תכונות המסייעות למערכת השלדית. הוא מסייע לחסום אנזימים המפרקים את הסחוס במפרקים. רכיבים פוגעניים אלה תמיד קיימים במפרק, אולם בעת פגיעה או שחיקה הם מתרבים.

ל' – לעיסה – כלבים (בעיקר גדולים) אינם לועסים את המזון ולכן אנו צריכים לטחון את הארוחות בכדי להכין את הרכיבים למערכת העיכול. זה נובע מכך שאנחנו מפיקים עמילאז (האנזים המפרק פחמימות בחלל הפה) ומבצעים פירוק פיזי ע"י לעיסה. שתי פעולות אלה מכינות את המזון להמשך פירוק של מערכת העיכול. מאחר וכלבים לא מפיקים עמילאז בפה (רק בלבלב) ולא לועסים, בכדי לייעל את העיכול, מומלץ שנסייע להם.

מ' – מערכת החיסון – הינה חיונית בכדי שהכלב יחיה חיים ארוכים ומלאי שמחה ורווחה. תזונה מאוזנת של רכיבים טריים, טבעיים המתאימים לצרכי חיית המחמד תספק את אבני הבניין הנחוצים למערכת חיסון חזקה. מזונות טבעיים מתעכלים בקלות ובכמויות גדולות יותר מאשר מזון מסחרי ולכן תומכים בתקינות מערכת החיסון. ניתן כמובן לשלב גם סופר מזונות איכותיים בכדי להוסיף תמיכה נוספת.

נ' – נוטריאנטים – אלה הם ויטמינים, מינרלים, חומצות אמינו, נוגדי חמצון וכל החומרים החיוניים לשמירה על רווחת ובריאות חיית המחמד. הגוף של חיית המחמד משתמש בהם ע"מ לתפקד באופן תקין והוא מקבל אותם מהמזון שהוא צורך. מזונות אמיתיים מכילים נוטריאנטים טבעיים לעומת מזון מסחרי שמכיל סינטטיים. נוטריאנטים סינטטיים הם קשים יותר לספיגה, הגוף אינו משתמש בהם ביעילות מירבית והם מכבידים על איברים מסננים כגון הכבד.

ס' – סידן – המינרל הכי נפוץ בגוף ובעל תפקיד חשוב בבריאות העצמות, השיניים ותפקוד הלב. יש לאזן אותו עם זרחן ולכן חשוב היחס בינו לבין מקורות החלבון בתפריט.

ע' – עצמות – תוספת מומלצת לתזונה טבעית. הן מקור חיוני לסידן כמו גם גלוקוסמין במידה ומכילים סחוס. הן מסייעות לנקות את השיניים ומספקים לכלבים גירוי מנטלי. תזונה עשירה מדי בעצמות עלולה להוביל לחסימת מעיים או עצירות ולכן יש להקפיד על מתן כמות מתאימה. חשוב – אין לתת עצמות מבושלות!

פ' – פירות – ניתן להוסיף פירות לתזונה בכמויות קטנות כמקור נוסף לנוטריאנטים ונוגדי חמצון חיוניים. מומלץ לא לשלב אותם יחד עם החלבון הראשי אלא כחטיף מאחר והן מפריעות לספיגה שלו.

צ' – צואה – מהווה את אחד הכלים היעילים ביותר לראות מה מצבה הבריאותי של חיית המחמד. צואה תקינה אומרת לנו כי חיית המחמד מקבלת את מה שהיא צריכה מהמזון בהתאם לצרכים שלה. היא צריכה להיות קשיחה, נוחה להרמה, בעלת נפח קטן, ללא מרקמים וצבעים חריגים וללא ריחות לוואי. כמות הצואה משתנה מחיית מחמד אחת לאחרת
ובהתאם למזון. לרוב תזונה אמתית מובילה לצואה קטנה וקשיחה ובכמות קטנה יותר. דבר שנובע מנעכלות גבוהה של המזון.

ק' – קירשה – נחשבת סופר מזון לכלבים, העשירה באנזימי עיכול ופרוביוטיקה. ייתכן שזהו אכן מזון נהדר מפרות האוכלות עשב או פירות יער וכדומה אולם זוהי אינה התזונה של פרות מקומיות ולכן אי אפשר לדעת מה הקיבה הזו מכילה. ממליצה לתת אנזימי עיכול ופרוביוטיקה כתוסף במקום.

ר' – רגישות – רגישות לרכיבי מזון יכולה להתפתח בצורה מהירה או לאחר האכלה ארוכת טווח ולרוב היא למקור החלבון. רגישות מתבטאת לרוב בצורה גירודים ואדמומיות בעור או בצורת בעיות עיכול כגון שלשול ובטן רגיזה. ניתן לאתר את הרכיב שמוביל לרגישות באמצעות תפריט אלימינציה בהאכלה אמתית. אולם, לרוב הרגישות היא לאחד מעשרות הרכיבים במזון המתועד ופחות לרכיב המזון המבושל בבית.

ש' – שום – רכיב הנתון במחלוקת. בכמויות קטנות (במצב של שום טרי) הוא נחשב כאנטי פרסיטי ומחזק מערכת החיסון, אולם כמויות גדולות מדי עלולות להוביל לאנמיה. לעולם אין להאכילו לגזעי טוי או חתולים.

ת' – תפריט – כשמאכילים האכלה ביתית זה הכרחי לפעול לפי תפריט מסודר, מאוזן ומגוון. חשוב שהוא יכלול מקורות חלבון, שומן ונוטריאנטים חיוניים. לא מספיק לתת רק בשר או רק עוף ואורז. מעבר לרכיבי המזון, יש צורך לתת גם תוספים אשר ישלימו את התזונה ויבטיחו כי היא מלאה. במידה ואין לכם את האפשרות להאכיל בצורה מסודרת ועקבית, עדיף להאכיל בצורה משולבת עם מזון מסחרי או שלא להאכיל תזונה ביתית מאחר ועלולים להיגרם חוסרים תזונתיים.

Please follow and like us:
error

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *