האכלה טבעית לחיות מחמד

מחקרים בתחום האכלה טבעית לחיות מחמד

לא בוצעו מחקרים רבים בתחום האכלה טבעית לחיות מחמד ולכן כל מחקר חדש הוא חיוני ותורם להתבססות והבנת התחום.
בשנת 2017 פורסמו שני מחקרים חשובים בתחום תזונה טבעית לחיות מחמד. הראשון הוא מחקר שמצא כי תזונה נאה מעודדת מערכת עיכול בריאה יותר בכלבים והשני מציג את הסיכונים בהאכלה בתזונה זו. שני המחקרים חשובים ואני רוצה לסכם אותם עבורכם.

האכלה בתזונה בעלת אחוזי בשר גבוהים משפרת את פעילות מערכת העיכול של הכלבים

מחקר ניו-זילנדי שפורסם בפברואר 2017 מצא כי בעלי כלבים יכולים לשפר את רווחת חבריהם ההולכים על ארבע באמצעות האכלה בתזונה בעלת אחוזי בשר גבוהים.

המחקר בחן את תפקידן של בקטריות שונות הפועלות במערכת העיכול של כלבים האוכלים מזון מסחרי יבש לעומת מזון נא בכדי לקבל תמונה שלמה של מהי תזונה אופטימלית. הבנה של פעילות הבקטריות במעיים היא חיונית בגלל הקשר שלהן לעיכול, מחלות כגון השמנת יתר ואפילו ההשפעה על מצב רוח והתנהגות.
המחקר, שבוצע ע"י חברת מחקר ואוניברסיטת MASSEY ומומן ע"י משרד התעסוקה והחדשנות והתאגדות יצרני מזון, מצא שתזונה בעלת אחוזי בשר גבוהה היא קלה יותר לעיכול ולכן מאפשרת ליותר נוטריאנטים להיות זמינים לספיגה ע"י הגוף. כתוצאה מכך נוצרות רמות גבוהות יותר של בקטריות חיוביות במעיים הקשורות לעיכול חלבון ושומן.

המחקר מצא כי:

  • מזונות בעלי אחוז בשר גבוה הן בעלי נעכלות גבוהה יותר לכלבים.
  • יותר נוטריאנטים זמינים לגוף לספיגה בתזונות בעלות אחוז חלבון גבוה.
  • לכלבים על תפריטים בעלי אחוז בשר גבוה יש רמות גבוהות יותר של בקטריות המקושרות עם עיכול חלבון ושומן.
  • לכלבים האוכלים מזון עם אחוז בשר גבוה יש צואה קטנה יותר ותקינה יותר.

אנו יכולים ללמוד ממחקר זה שכלבים צריכים לאכול תזונה עשירה בבשר ודלה בפחמימות, שלא זאת הקיימת במזונות מסחריים יבשים (שחלקם הגדול מכיל מעל 50% פחמימות). כלומר, תזונה של מזון אמתי המורכבת בחלקה הגדול מבשר היא האופטימלית לבריאות מערכת העיכול של הכלבים.

 

באותה שנה, פורסם מחקר הולנדי שמראה את הסכנות בהאכלת כלבים במזון נא

המחקר בדק 35 מוצרי מזון נא לכלבים משמונה מותגים שונים ומצא כי 86% מהדוגמאות מזון שנבדקו הכילו פתוגנים מסוכנים. החוקרים מצאו סלמונלה, ליסטריה ואי קולי כמו גם בקטריה עמידה בפני אנטיביוטיקה וסוגים שונים של טפילים.

החוקרים ציינו כי כלבים וחתולים האוכלים מזון נא יכולים להעביר את הפתוגנים השונים לחבריהם בני האדם באמצעות מגע ישיר עם המזון, ליקוק של חיית המחמד, מגע בפרווה שלה לאחר ליקוק, מגע בחפצים בבית או זיהום רוחבי של הרכיבים בזמן ההכנה במטבח.

הימצאות בקטריה עמידה בפני אנטיביוטיקה עוררה דאגה מיוחדת בקרב החוקרים שציינו כי היא מהווה סיכון בריאותי לכלבים ובעליהם שכן לא רק שקשה לטפל בזיהומים הנוצרים ממנה אלא גם ישנה התרבות שלה באוכלוסיה.

המחקר אינו פוסל האכלה במזון טרי אלא מטרתו לעודד מודעות לסיכונים האפשריים הקשורים להאכלה זו. יש להעניק מידע לבעלי חיות מחמד בנוגע להיגיינה נאותה וטיפול במזון טרי. החוקרים מציינים את החשיבות של רישום הזהרות שימוש וטיפול במזון על התוויות של מזון טרי מוכן.

 

מחקר מראה שיפור משמעותי בתוחלת החיים של כלבים שאכלו מזון אמתי

אני רוצה לציין בקצרה מחקר שפורסם בשנת 2003 ע"י חוקרים בלגיים בשם ד"ר ג'רארד ליפרט וברונו סאפי. המחקר שנערך לאורך תקופה של 5 שנים וכלל 552 כלבים בחן מספר גורמי מפתח והשפעתם על היחס בין רווחת הכלבים ותוחלת החיים. מאפיינים שנבדקו כללו גזע, גודל, עיקור/סירוס, משקל, תזונה, תנאי מחייה וסביבה משפחתית.

המסקנות היו שישנם שני גורמים פנימיים (גזע הכלב וגודלו) ושני גורמים חיצוניים (עיקור/סירוס ותזונה) המשפיעים בצורה משמעותית על תוחלת החיים. לפי המחקר, עיקור/סירוס העלה את הגיל החציוני של הכלבים במחקרים ב – 21 חודשים. אולם, תזונה נצפתה כבעלת ההשפעה המשמעותית והקיצונית ביותר על תוחלת החיים.

נמצא כי כלבים שאכלו תזונה ביתית (כמו של בעליהם) באופן בלעדי חיו בממוצע 32 חודשים (קרוב לשלוש שנים) יותר בהשוואה לכלבים שאכלו מזון מסחרי משומר. כלבים שאכלו מזון מסחרי משומר ומזון ביתי (שאריות שולחן) חיו בממוצע שנה אחת יותר מאשר כלבים שאכלו רק מזון משומר.

מסקנת המחקר הייתה שהאכלת כלבים במזון ביתי תשפר את רווחתם ותוחלת החיים שלהם.

 

ההמלצה שלי – האכילו בתזונה מבושלת מבוססת בשר

שני המחקרים שפורסמו ב – 2017 התייחסו לתזונה טרייה שאינה מבושלת. המלצתי המקצועית היא להאכיל בתזונה אמתית מבוססת בשר אולם מבושלת בטמפרטורה נמוכה. כך אנו משיגים גם את היתרונות שהוצגו במחקר הראשון ונמנעים מהסיכונים שהוצגו ע"י המחקר השני. וכמובן אנו יכולים להשיג את השיפור בתוחלת החיים שנצפתה במחקר שפורסם ב – 2003.

אני לא שוללת שימוש בדגנים ופחמימות שכן אלה מספקים נוטריאנטים חיוניים ואני לא בעד תזונה המבוססת באופן בלעדי על בשר, עצמות ושומן. אולם חייבים לשמור על יחסים תקינים המתאימים למערכת העיכול של כלבים. חתולים הם כמובן שונים והתפריט שלהם אינו צריך לכלול כלל דגן ואחוזים בודדים של ירקות.

לסיכום, ממעט המחקרים שישנם ניתן לראות קשר לכך שתזונה אמתית מיטיבה עם חיות המחמד שלנו ותורמת לבריאותם ורווחתם לאורך השנים. אולם חשוב לזכור שמאחר ומדובר בתזונה אמתית חשוב לדעת לשמור על היגיינה נאותה בדיוק כמו שמטפלים במזון שלנו.

Please follow and like us:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *