נוטריאנטים במזון

נוטריאנטים במזון – ליצור תזונה מלאה ומגוונת

כשאנחנו מאכילים את חיות המחמד שלנו במזון אמתי ומגוון אנחנו מספקים להם תזונה מאוזנת ומלאה. כל הנוטריאנטים הנחוצים לתפקוד אופטימאלי של הגוף נמצאים בצורתם המלאה ברכיבי המזון השונים.

בעלי חיות מחמד רבים חוששים מהמעבר למזון אמתי. הרי שקי המזון מכילים את כל הויטמינים והמינרלים הנחוצים עפ"י הדרישות התזונתיות. אני בטוחה שלא תופתעו לשמוע שגם רכיבי המזון שאנו אוכלים מכילים את אותם נוטריאנטים בצורה זמינה ומלאה.

בכדי לספק לחיות המחמד שלנו תזונה מלאה אנו צריכים להאכיל במגוון מזונות שונים.

בכדי שתוכלו לבחור את פריט המזון המזינים ביותר, להלן רשימה של כל הנוטריאנטים החיוניים, תפקידם בגוף והמקורות שלהם.

(הערה – זוהי רק רשימת רכיבים אפשרית ובכדי לספק תזונה מאוזנת יש להתאים את התפריט לצרכים הספציפיים של כל כלב או חתול)

 

חומצות אמינו

חומצות אמינו הן קבוצת מולקולות המהוות את אבני הבניין להרכבת חלבונים. הן חיוניות למספר רב של תהליכים ביולוגיים המתרחשים בגוף כגון גדילה, איחוי רקמות, תנועת נוירוטרנסמיטרים ועוד. ישנן 10 חומצות אמינו חיוניות שגוף הכלבים אינו מסוגל לייצר בעצמו ולכן הן חייבות להימצא במזון. ישנם 11 עבור חתולים. עבור כלבים אלה הם: ארג'ינין, מתיונין, היסטידין, פנילאלנין, איזולאוצין, טראונין, לאוצין, טריפטופן, ליזין וואלין. עבור חתולים מתווסף גם טאורין.

מקורות: דגים, בקר, עוף, הודו, ברווז, חזיר, ביצים

 

נוגדי חמצון

נוגדי חמצון הם חומרים אורגניים המנטרלים את נזקי הרדיקלים החופשיים בתאים.  מולקולה אשר מונעת את ההתחמצנות של מולקולות אחרות היוצרות רדיקלים חופשיים. רדיקלים חופשיים יכולים ליצור תגובת שרשרת בתאים, היוצרת נזק או מוות לתא. נוגדי חמצון מונעות תגובות שרשרת אלו באמצעות הסרת הרדיקלים החופשיים ומניעת תגובות חמצון אחרות.

ישנם הרבה תוספי מזון המכילים נוגדי חמצון והם היו מושא למחקר רב למניעת מחלות כגון סרטן ומחלות לב. הם נמצאים באופן טבעי במזונות רבים.

מקורות: אוכמניות, פטל, דומדמניות, תפוחים, תותים, קייל, תרד, ברוקולי, ג'ינג'ר, גזר, פפאיה, דלעת, בשר לבן, איברים פנימיים

 

בטא קרוטן

בטא קרוטן הוא בסיס לויטמין A. לרוב היונקים, כולל כלבים יש את היכולת להמיר בטא קרוטן לויטמין A, אולם לא לחתולים. לכן ירקות הם חלק חשוב בתפריט הכלבים. חתולים מקבלים ויטמין A ממקור חי.

מקורות: בטטה, גזר, עלים ירוקים כהים כגון תרד וקייל, מלון, פלפל אדום וכתום, אפונה, ברוקולי, צנונית, דלורית, חסה

 

ביופלבונואידים

ישנם מעל 4000 פלבונואידים מוכרים. אלה הם קבוצה של פיגמנטים צמחיים הנמצאים בפירות וירקות המעניקים להם את הצבע שלהם. נוטריאנטים אלה מספקים כמה הטבות בריאותיות ייחודיות. הם משנים את תגובת מערכת החיסון של הגוף לרכיבים כגון אלרגניים, מסרטנים ווירוסים. הם גם נוגדי חמצון חזקים ביותר אשר עוזרים לגוף להילחם ברדיקלים חופשיים ומונעים התחמצנות של כולסטרול. נמצא כי הם מסייעים במצבים הרפואיים הבאים – סכרת, מחלות לב, ארטריטיס, סרטן, אסתמה ואלרגיות.

מקורות: פלפל אדום, תותים, ברוקולי, תרד, פירות הדר, פטרוזיליה, תה ירוק

 

ביוטין

זהו ויטמין מסיס במים מקבוצת ויטמין B וקואנזים בסינתזה של חומצות שומן וחומצות אמינו. כמו כן, הוא חיוני בוויסות רמות גלוקוז בדם וגדילת תאים. יונקים אינם יכולים לייצר ביוטין בעצמם וזקוקים לקבל אותו מהמזון. ביוטין ממקור צמחי הוא יותר זמין לשימוש ע"י הגוף.

מקורות: עוף, כבד, פטל, ביצים, זרעי חמניות, קטניות, כרובית, בננה, שיבולת שועל

 

בורון

זהו מינרל שמטרתו סיוע בבניית עצמות ושרירים, וויסות טסטוסטרון ומסייע בפעילות המוח וקואורדינציה של השרירים.

מקורות: תפוחים, ברוקולי, חמאת בוטנים, אגסים, בננות, גזר, סלרי, אפרסקים, עדשים

 

סידן

זהו מינרל חיוני לחיים. הוא עוזר לבנות עצמות ושיניים, מסייע בתהליכי כיווץ שרירים, שחרור נוירוטרנסמיטרים ופעילות חשמלית של הלב. חוסר בסידן יכול לגרום למגוון רחב של בעיות בריאותיות. המקור העיקרי לסידן בתזונה אמתית הוא עצמות. גורים יצטרכו עצמות על בסיס יומי בכדי להבטיח שהם מקבלים מספיק סידן במשך השלבים הקריטיים של הגדילה שלהם. כלבות בהיריון והרות יצטרכו גם סידן רב .

מקורות: עצמות, בשר שריר, בוק צ'וי, קייל, ברוקולי, קליפות ביצים, שעועית לבנה, סרדינים

 

כולין

זהו נוטריאנט חיוני מסיס במים. לרוב נמצא יחד עם קבוצת ויטמין B והוא חשוב לתפקוד אינסולין, תפקודי כבד, פעילות שרירים ומבנה ממברנות התאים. חשוב גם עבור כלבות וחתולות בהיריון להתפתחות תקינה של המערכת העצבית של העובר.

מקורות: בקר, הודו, כבד, עוף, כבש, ביצים, כרובית, אספרגוס, בוק צ'וי

 

כרומיום

מינרל חיוני עבור מטבוליזם של פחמימות ושומנים. בנוסף, מעודד סינתזה של כולסטרול וחומצות שומן החשוב לפעילות תקינה של תהליכי המוח והגוף. ומסייע במטבוליזם של אינסולין.

מקורות: בקר, כבד, ביצים, עוף, תפוחים, בננות, תרד, ברוקולי

 

קובלט

מינרל חיוני וחלק מויטמין B12 ההכרחי עבור יצירת תאי דם אדומים, ספיגת ברזל ושינוע אפקטיבי של גלוקוז מהדם לתאים.

מקורות: בשר אדום, כבד, משמש, אצות, עלים ירוקים

 

קואנזים Q10

חומר דמוי ויטמין מסיס בשמן המצוי בתאים EUKARYOTIC – תאים המכילים גרעין. זהו רכיב חשוב בנשימה תאית אירובית היוצרת את האנרגיה הדרושה לגוף: ATP . הקואנזים נמצא בריכוזים הגבוהים ביותר בכבד, לב וכליות. מאחר ולהם דרישות האנרגיה הגבוהות ביותר. הוא חיוני לפעילות לב ותאי הדם ומהווה נוגד חמצון.

מקורות: כבד עוף, לבבות, בשר שריר, תרד, פטרוזיליה, ברוקולי, בטטה, גזרים

 

נחושת

זהו מינרל חיוני לגדילה, תחזוקה והתפתחות עצמות, רקמות מחברות, המוח, לב ואיברים אחרים. מעורב ביצירת תאי דם אדומים וחוסר במינרל יגרום אנמיה. בנוסף, נחושת עוזרת לתאים להשתמש בברזל, ובמטבוזילים של כולסטרול וגלוקוז. היא רכיב עיקרי בעידוד מערכת החיסון להחלמה, לחימה בדלקות, תיקון רקמות פגומות ונטרול ההשפעות השליליות של רדיקלים חופשיים. נחושת מעורבת בייצור ושחרור של חלבונים ואנזימים המווסתים שידור עצבי, קרישת דם ושינוע חמצן בגוף.

מקורות: כבד, זרעי שומשום, בשר אדום, תרד, חומוס, קייל, דלורית, בטטה, פטל

 

חומצות שומן חיוניות

אלה הם חומצות פולי לא רוויות ארוכות הנובעות מחומצות לינולנאיות (אומגה 3), לינולאיות (אומגה 6) ואוליות (אומגה 9). לעומת חומצות שומן אומגה 3 ואומגה 6 אשר לא מסונתזות בגוף של היונקים, חיו ת מחמד יכולות לייצר כמויות קטנות של אומגה 9. לחומצות השומן יש השפעה על תהליכים דלקתיים בגוף ותפקודי תאיים רבים אחרים. ניתן להשתמש בחומצות שומן מסוג אומגה 3 בכדי להפחית תהליכים דלקתיים במצבים שונים. כגון, מחלות מעי רגיז, מחלות עור, סבילות לאינסולין, השמנת יתר, אסתמה, מחלות לב וסכרת.

מקורות: שמנים (פשתן, המפ, מקרל, סלמון, סרדינים), דגים – מקרל, סרדינים, הרינג, טונה, אנשובי, זרעי צ'יה, זרעי פשתן

 

סיבים תזונתיים

סיבים תזונתיים מגיעים בשתי צורות – מסיסים ולא מסיסים. סיבים מסיסים מתמוססים במים ומאטים את קצב מעבר המזון דרך המעי. סיבים לא מסיסים לא מתמוססים במים ומשמשים כגורם מעבה (מעניק נפח) העוזר להקל על מתן צואה. סיבים תזונתיים חשובים לשינוי טבע התוכן של מערכת העיכול ולשינוי הדרך שבה נוטריאנטים נספגים לגוף.

מקורות: פירות, ירקות ירוקים, בטטה, גזר, קטניות, דגנים מלאים

 

חומצה פולית

ידועה גם כויטמין B9 והינה חיונית לפונקציות גופניות רבות. יונקים זקוקים לחומצה פולית בכדי לתחזק ולתקן DNA. כמו כן, היא חיונית לחלוקה המהירה ולהתפתחות של תאים המתרחשת באופן טבעי בזמן ההריון ובזמן הגדילה.

מקורות: לב, כבד, עלים ירוקים כגון תרד וקייל, אספרגוס, פטל, תותים, אפונה, פפאיה, אוכמניות , ברוקולי, קטניות, זרעי פשתן, זרעי חמניות, כרובית, גזר, דלעת

 

יוד

אלמנט חיוני שהוא רכיב מפתח בהורמוני התריס תירוקסין T4 וטרידוטירונין T3שהם אחראיים לתחזוקה בריאה של תפקוד אנדוקריני. נחשב גם כמשפר תפקוד מערכת החיסון .

מקורות: אצות, ביצים, תפוחים, בננות, תותים, חמוציות

 

ברזל

ברזל הוא מינרל החיוני לסינתזה של תאי דם אדומים ושינוע חמצן לכל התאים בגוף. יש לו גם תפקיד חשוב ביצירת ATP, מקור האנרגיה העיקרי של הגוף. הוא נוריאנט חיוני כנגד אנמיה.

מקורות: כבד, קורקבנים, כבש, עוף, הודו, ברווז, קייל, תרד, ביצים, חומוס, זרעי דלעת, עדשים

 

מגנזיום

אלמנט החיוני לכל התאים. יותר מ – 300 אנזימים זקוקים לנוכחות של מגנזיום כולל כל האנזימים הנחוצים לסינתזה של ATP, לסינתזה של DNA ו – RNA . חוסרים מקושרים לסכרת, אסתמה ואוסטיאופורוזיס.

מקורות: ירקות ירוקים כגון תרד, בננות, זרעי דלעת

 

מנגן

בדומה למגנזיום, מנגן הוא אלמנט חיוני לחיים והוא קופקטור למאות תהליכים מטבוליים בגוף היונקים. הוא עוזר לגוף ליצור רקמות מחברות, עצמות, גורמי קרישת דם והורמוני מין. הוא משמש תפקיד במטבוליזם של פחמימות ושומן, וויסות רמות סוכר בדם, ספיגת סידן ופעילות תקינה של המוח ותאי העצב.

מקורות: תרד, פטל, אוכמניות, דומדמניות, תותים, זרעי דלעת, אורז מלא

 

מוליבדנום

נוטריאנט חיוני שמשרת תפקיד במספר תהליכים ביולוגיים כולל עיבוד פסולת דרך הכליות, התפתחות מערכת העצבים וייצור אנרגיה.

מקורות: כבש, בקר, כבד, עלים ירוקים, עדשים, חומוס, שיבולת שועל

 

זרחן

מינרל המצוי בכל תא בגוף. בעיקר נחוץ ליצירת עצמות ושיניים. אולם גם מעורב בניצול של פחמימות ושומנים, יצירת ATP, סינתזה של חלבונים וצמיחה ותחזוקה של התאים. בנוסף, הוא פועל יחדיו עם ויטמינים מקבוצת B ומעורב בתפקוד תקין של הכליות, וויסות קצב הלב, תשדורת עצבית וקואורדינציה של השרירים.

מקורות: בשר אדום, איברי פנים, הודו, עוף, ביצים, אצות, זרעי דלעת

 

פיטוכימיקלים

אלה נוטריאנטים שאינם חיוניים שמקורם במזון צמחי. הם בעלי סגולות מגנות או מונעות מחלות המסוגלים לבצע מספר פעולות בגוף. כגון, להיקשר לתאים ולמנוע מפתוגנים להיקשר, וויסות הורמונלי, אנטי בקטריאליים, נוגדי חמצון, להפריע להיווצרות תאי סרטן ויצירת אנזימים.

מקורות: תפוחים, פירות יער, ברוקולי, גזר, בטטה, מלון, תרד, סלרי, חסה, כבד, שמן דגים, קייל, סלק, דלורית, משמש

 

סלניום

מיקרו נוטריאנט חיוני המהווה רכיב למספר אנזימים נוגדי חמצון חשובים ומשמש תפקיד בפעילות של בלוטת התריס ומערכת החיסון. ייתכן ויעיל במניעת סוגים שונים של סרטן.

מקורות: בקר, כבד בקר, עוף, הודו, טונה, סרדינים, ביצים, תרד

 

סיליקה

נוטריאנט המשמש לשפר דחיסות עצמות ובריאות העור, פרווה, ציפורניים, שיניים וחניכיים. הוא עוזר לגוף לתחזק ולתקן קולגן ורקמות מחברות ומשמש תפקיד באיחוי עצמות ופצעים.

מקורות: סלרי, פלפל אדום, תרד, אספרגוס, סלק, גזר, בננה, זרעי חמניות

 

נתרן

מווסת נפח דם, לחץ דם ורמות חומציות.

מקורות: עוף, הודו, בקר, סלק, פלפלים, תפוח אדמה, עגבניות, תרד, מלון, בננה

 

גופרית

חיוני לבריאות כל התאים. הוא נמצא ברקמות מחברות, תאי עצב, עור, פרווה וציפורניים. מצוי בתהליכים מטבוליים בגוף כולל מטבוליזם של גלוקוז.

מקורות: בקר, עוף, הודו, ברוקולי, עצמות, קייל, קולורבי, בוק צ'וי, כרוב, ביצים

 

אבץ

מינרל חיוני המעורב בתהליכים מטבוליים רבים, עידוד יצירת אנזימים, בניית חלבונים ויצירת DNA. הוא חיוני לבריאות העצמות, שרירים, תפקוד כליות, כבד ותחזוקת המערכות הנוירולוגיות והרבייה. משמש גם כרכיב מבני בחלבונים. נחוץ לגדילה והיריון.

מקורות: כבש, הודו, כבד, זרעי דלעת, בקר, חומוס, תרד

 

ויטמין A

חיוני לתחזוקת מערכת החיסון, גדילה והתפתחות, ראייה טובה, בריאות העור והתאים ותהליכים מטבוליים אחרים. הוא מסיס בשומן ולכן יכולה להתרחש רעילות כאשר התזונה אינה מאוזנת לטווח ארוך. תזונה טבעית מאוזנת מספקת מינונים נכונים ובטוחים של ויטמין זה. שמן כבד בקלה מכיל כמויות גבוהות של הויטמין ולכן אין להשתמש בו באופן קבוע כתוסף . חתולים אינם יכולים להמיר רטינול לויטמין A ולכן הם חייבים לאכול כבד בתזונה בכדי לספק צורות טהורות של הויטמין.

מקורות: כבד בקר, לבבות, גזר, ברוקולי, בטטה, קייל, תרד, דלעת, מלון, פפאיה, משמש, ביצים, מנגו

 

ויטמין B1 – תיאמין

חשוב להרבה תהליכים תאיים כולל קטבוליזם של סוכרים וחומצות אמינו כמו גם ביו סינתזה של נוירוטרנסמיטרים. הוא הכרחי להמרת שומנים ופחמימות. ונחוץ גם ליצירת חומצה הידרוכלורית הנחוצה לפעילות העיכול.

מקורות: לב, כבד, קייל, כרובית, ביצים, דגים, זרעי חמניות, אפונה, דלורית, אספרגוס, שעועית לבנה

 

ויטמין B2 – ריבופלאבין

מעורב בתהליכי מטבוליזם של אנרגיה, שומנים, גופי קיטון, פחמימות וחלבונים. הוא הכרחי לתקינות העור, פרווה, עיניים וכבד פועל גם כנוגד חמצון ונחוץ ליצירת תאי דם אדומים וגדילה. בנוסף, עוזר לגוף לשנות B6 וחומצה פולית לצורות שימושיות.

מקורות: כבש, לב, כבד בקר, בננות, תרד, סלמון, ביצים

 

ויטמין B3 – ניאצין

מעורב כמעט בכל הפחתה של תהליך חמצוני בתאים, קטבוליזם של שומנים, פחמימות וחלבונים ותיקון DNA. מהווה גורם חשוב בסינתזה של חומצות שומן וכולסטרול. רוב היונקים כולל כלבים יכולים להמיר את חומצת האמינו טריפטופן לניאצין אולם לא חתולים. הם חייבים להשיג ניאצין ממקורות מזון שהוא נמצא בהם באופן טבעי.

מקורות: הודו, חזה עוף, כבד, טונה, אפונה, זרעי חמניות, מלון, מנגו, אפרסקים, חסה, דלורית, ברוקולי

ויטמין B5 – חומצה פנטוטנית

חשוב במטבוליזם של חומצות אמינו ותגובות אנזימטיות האחראיות על שחרור גלוקוז מגליקוגן. הוא משחק תפקיד חשוב במטבוליזם של חלבונים, פחמימות, שומנים וחומצות אמינו. כמו כן, ויטמין זה מעורב בביוסינתזה של נוירוטרנסמיטרים, יצירת המוגלובין, ופעילות מערכת החיסון.

מקורות: הודו, כבד עוף, סלמון, ברוקולי, כבד, בננה, דלורית, כרובית, תרד, זרעי חמניות

ויטמין B12

נחוץ ליצירת תאי דם אדומים ופעילות נוירולוגית וחייב להגיע מהמזון. הוא מעורב במטבוליזם של כל תא בגוף כולל סינתזה של DNA, חומצות שומן ואנרגיה.

מקורות: כבש, בקר, הודו, לב, כבד בקר, ביצים, סרדינים, מקרל

 

ויטמין C

נוטריאנט חיוני הנחוץ לאין ספור תגובות מטבוליות בגוף היונקים. הוא משחק תפקיד חשוב בבריאת מערכת החיסון והוא נוגד חמצון ואנטי היסטמין טבעי. הוא עוזר ליצור חלבונים האחראיים לגדילה תקינה של עור, גידים ותאי דם ומסייע להחלמת פצעים.

מקורות: כבד, מלון, מנגו, פפאיה, פירות יער, ברוקולי, דלורית, אגסים, תפוחים, אפרסק, גזר, בננה, פלפל אדום

 

ויטמין D

אחראי לספיגת סידן וזרחן. גוף היונקים יכול ליצור ויטמין D בנוכחות אור שמש אבל ניתן להשיגו גם ממזון. הוא חיוני לתקינות העצמות, פעילות לבבית, מערכת החיסון והעצבים.

מקורות: לב, כבד, ביצים, סרדינים, סלמון, מקרל, טונה

 

ויטמין E

הוא נוגד חמצון, מווסת פעילות אנזימטית, מגן על שומנים, מונע חמצון של חומצות שומן ומשחק תפקיד בפעילות נוירולוגית. נמצא בשימוש רחב כמשמר מזון.

מקורות: לב, כבד, תרד, מנגו, ברוקולי, פפאיה, ביצים, בטטה, זרעי חמניות, דלורית

 

תוכלו לפנות אלי עם כל שאלה לגבי הרכבת תפריט המותאם לצרכים של חיית המחמד שלכם.

Please follow and like us:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *