תוויות מזון לחיות מחמד

קריאה והבנת תוויות מזון לחיות מחמד

הדרך הטובה ביותר לבחור את המזון המתאים לחיית המחמד שלכם היא ללמוד לקרוא ולהבין מה רשום על תווית המזון. האם אתם באמת מבינים מה רשום בתווית המזון שאתם רוכשים? מצד אחד, תווית המזון מספרת לנו המון על המזון שעומדים לקנות. אולם, ישנם גם דברים שהיא אינה מספרת שלדעתי מספקים מידע חשוב בבחירת המזון.

הנה כמה נקודות חשובות שיש לשים לב אליהן בקריאת התווית:

*התמונה נלקחה מאתר "נטור'ס ורייאטי" – http://www.prairiepetfood.com/reading-nutrition-labels
  1. רכיבים. בתווית יהיו רשומים כל הרכיבים שהוכנסו למזון ע"י היצרן עצמו. באם יש רכיב שהוסף לאחד מחומרי הגלם – כגון חומר משמר – הוא לא ימצא על התווית. לכן, חשוב להבין בחומרי הגלם ולדעת היכן מסתתרים חומרים נוספים.
  2. הרכיבים רשומים לפי סדר יורד עפ"י המשקל שלהם בעת הכניסה לתהליך הייצור. לדוגמא: עוף, קמח עוף, שיבולת שועל, אורז חום, שעורה, שומן עוף ועוד. במקרה הנ"ל, משקל העוף בעת הכנסתו לתהליך הייצור היה הגדול ביותר, נגיד 4 ק"ג. אולם, מאחר והבשר מאבד ממשקלו כתוצאה מאיבוד הלחות, הוא יורד במיקום ברשימה. כך למעשה הרכיב השני הופך להיות הראשון, במקרה הזה קמח עוף. 5 הרכיבים הראשונים מהווים את עיקר המסה בפורמולה ולכן מעידים לרוב על איכות המזון.
  3. מאחר וכל רכיב חשוב, חשוב לקרוא את כל הרכיבים בכדי למצוא רכיבים שניתן להגדירם כשנויים במחלוקת או לא רצויים כלל. לדוגמא, חומרים משמרים, צבעי מאכל וכדומה.
  4. הנחיות האכלה. הנחיות אלה מהוות המלצה ראשונית ויש להתאימם לחיית המחמד. חשוב לעקוב אחר משקלה ולראות האם יש צורך בביצוע התאמות ושינויים לכמות האכלה. כאשר מחשבים כמות האכלה יש לקחת בחשבון גם את החטיפים שניתנים במהלך היום וכל מזון אחר שחיית המחמד מקבלת. חשוב לזכור שלכל רכיב יש ערך תזונתי.
  5. הצהרה שהמזון מלא ומאוזן. זוהי הצהרת היצרן כי המזון הינו מלא ומאוזן לשלב חיים ספציפי או לכל שלבי החיים. ההצהרה יכולה להיות גם לכך שהמזון הינו משלים ומיועד לשימוש זמני / חלקי בלבד.
  6. ניתוח תזונתי. מציין את האחוזים של הנוטריאנטים העיקריים במזון. אלה הם אחוזי המינימום הגולמי של חלבון, שומן ואחוזי המקסימום של סיבים תזונתיים ולחות. ניתן לרשום גם רכיבים נוספים באם יש הצהרה על התווית בגינם כגון סידן , גלוקוסמין ועוד.

 

נקודות נוספות שמומלץ לשים לב אליהן הן:

  1. חלוקת הרכיבים. רוב החברות יודעות שהצרכנים רוצים לראות חלבון איכותי בתור הרכיב הראשון במזון. אולם, יש מזונות שאין בהם מספיק בשר בכדי שיהיה רשום ראשון ברשימה. בכדי לגרום לבשר להיראות במקום גבוה יותר, הם לוקחים את הפחמימות ומפצלים אותם. לדוגמא, אם חיטה הוא הרכיב בעל המשקל הגדול ביותר, מעתה הוא לא יראה כך בתווית. ניתן בפועל לפצל את החיטה לקמח חיטה, חיטה טחונה, סובין חיטה וכדומה. ואז לדוגמא, קמח מוצרי לוואי עוף שהיה רכיב שני, יהיה הרכיב הראשון מאחר והחיטה פוצלה למספר רכיבים. רכיבים לפני פיצול: חיטה, קמח מוצרי לוואי עוף, קמח בשר ועצם, גלוטן תירס, שומן בע"ח. רכיבים לאחר פיצול: קמח מוצרי לוואי עוף, חיטה טחונה, קמח חיטה, קמח בשר ועצמות, גלוטן תירס…..
  2. איכות הרכיבים. ה – AAFCO אינו מאפשר ליצרנים לסמל את איכות הרכיבים על התוויות. לכן לדוגמא, אי אפשר לדעת האם מוצר כגון קמח מוצרי לוואי כולל רכיבים איכותיים או לא. ישנם הרבה חלקים של העוף שיכולים להיות בשימוש במזון לחיות מחמד, ולחלקים שונים יש איכויות שונות. קמח מוצרי לוואי יכול לכלול רכיבים ברמה בינונית/ גבוהה. כגון, כבד, כליות, מעיים, מוח, עיניים, קיבה, טחול, איברי רביה. או רכיבים ברמה ירודה כגון רגליים, מקורים, עצמות, נוצות.
  3. שינוי במתכון של המזון. לעיתים רשומים רכיבים שאינם ספציפיים כגון, קמח בעל כנף, שומן בעל חיים או קמח דגן. במקרה כזה היצרן יכול להחליף רכיב מבלי הצורך לציין את השינוי על התווית. מאחר ולכל רכיב יש ערכים תזונתיים שונים, הערכים הכלליים של הפורמולה ישתנו. גמישות זו מאפשרת ליצרן לאתר בכל ייצור את חומרי הגלם הזולים ביותר.
  4. תוספת הטעם. כולם רוצים שחיית המחמד שלהם תהנה מהמזון. אולם, ישנם מזונות ללא טעימות טובה. זה יכול לנבוע מחלבון ברמה נמוכה ומעט שומן ממקור בע"ח. אחת הדרכים לגרום לחיות המחמד לאהוב את המזון, היא באמצעות הוספת משפרי טעימות. משפרי טעם כוללים בין היתר אבקת שום, אבקת בצל, סוכר ומשפרי טעם מלאכותיים. לכן אם רואים את זה על התווית, יש מקום להניח כי המזון אינו טעים לכשעצמו כתוצאה מרכיבים באיכות ירודה.בדיוק כמו שאנחנו מקפידים לקרוא את הרכיבים על מזון שאנחנו רוכשים לעצמנו, חשוב באותה מידה לקרוא ולהבין מה מכיל המזון שאוכלות חיות המחמד שלנו. לרוב הן יאכלו את אותו המזון לאורך שנים ארוכות מחייהן ולכן חשוב שהמזון יהיה האיכותי ביותר שנוכל למצוא בכדי לדאוג לבריאותן ורווחתן.
Please follow and like us:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *