האם הכלב הוא באמת זאב

האם הכלב הוא באמת זאב?

אני שומעת רבות כי כלבים הם למעשה זאבים ולכן צריכים לאכול כמוהם. אולם, האם זה באמת נכון? יצאתי לקרוא ולבדוק.

היסטוריית ביות הכלבים היא למעשה ההיסטוריה של השותפות בין אדם לכלב. שותפות זו מבוססת על הצורך האנושי בעזרה של בני האדם מהכלבים – בשמירה על צאן, סיוע לציד, מערכת אזעקה חכמה ופינוי פסולת. הכלבים מצידם מקבלים מעגל חברתי, הגנה ומחסה ואספקת מזון סדירה.

ניתן להגדיר זאת כמצב של WIN – WIN.

מתי השותפות הזו החלה? על זה עדיין ישנו דיון. מחקרי DNA מרמזים כי חל פיצול בין כלבים וזאבים לשני זנים שונים לפני כ – 100,000 שנה, אולם לא ידוע האם זה כתוצאה מהתערבות אנושית. לאחר מחקר שבוצע ב – 2013, קיימת הסכמה כי כנראה תהליך הביות העיקרי החל לפני כ – 30,000 שנה בתקופה הפליאוליתית.

מיפוי הגנום הכלבי

בשנת 2013 בוצע מיפוי מלא של הגנום הכלבי הפרהיסטורי והוא הושווה לזאבים וכלבים מודרניים. תוצאות המחקר הראו כי מקור הכלב המודרני הוא בזאב האירופאי.

אם מקור הכלב הוא בזאב, האם זה אומר שכלבים צריכים לאכול כמו אבותיהם הזאבים?

למעשה, תהליך הביות הוביל לכך שכלבים פיתחו יכולת טובה יותר מזו של הזאבים לעיכול עמילן ויש המאמינים שזה אחד הגורמים העיקריים לכך שהכלבים הצליחו להפוך לחברם הטובים ביותר של בני האדם. חוקרים זיהו כי היכולת הזו לעיכול עמילן וההבדל בין כלבים לזאבים היו זהים גם בין בני אדם שחיו מחקלאות לעומת אנשים שחיו מציד.

ה – DNA של הביות

השוואה בין המבנה הגנטי של זאבים לכלבים מראה הבדלים ב – 36 אזורים. 19 אזורים כוללים גנים הקריטיים להתפתחות המוח ובתוכם 8 להתפתחות מערכת העצבים. השינוי כנראה נוצר מהצורך של הכלבים להתאים את התנהגותם לחברת בני האדם ולהפוך לחברותיים יותר.

לענייננו חשוב לדעת כי 10 אזורים כוללים גנים האחראים ספציפית לתזונה, ובפרט לעיכול עמילן.

יכולת פירוק העמילן הגבוהה של הכלבים ויכולתם לשגשג על תזונה עשירה בפחמימות בעת הביות, נובעת מריבוי עותקים של גן AMY2B האחראי להיווצרות עמילאז בלבלב. עמילאז הוא השלב הראשון בפירוק עמילן לגלוקוז במעי והוא פעיל אצל כלבים פי 28 יותר מאשר אצל הזאבים. כמו כן, נמצאו גם שינויים גנטיים המאפשרים פירוק יעיל יותר של מלטוז לגלוקוז, שלב הכרחי בעיכול עמילן, ובגנים המאפשרים לגוף לעשות שימוש יעיל בגלוקוז.

לסיכום

לסיכום, כלבים מבוייתים אינם זאבים וכן שכך התזונה שלהם היא שונה לחלוטין וצריכה להתאים לכלבים ולא לזאבים. כלבים (לאחר תהליך הביות) פיתחו לא רק יכולת טובה יותר לעיכול עמילן, אלא גם שיפרו את היכולת להשתמש ולהרוויח ממנו מאשר קודמיהם הזאבים.

ההבדל בתזונה צריך לנבוע גם מאורח החיים השונה בין זאבים לכלבים. ראשית, כלבים אינם חיים בתנאים הקיצוניים של זאבים התלויים בציד ומחסור של מזון לתקופות ארוכות ועל כן צריכים לאגור שומן. וכמובן, רמת הפעילות של כלב בדירה המבלה את רוב יומו בשכיבה על הספה, היא נמוכה בהרבה מזו של זאב המהלך ביערות בטבע. כמו כן, הכלבים חשופים לזיהומים רבים, אם זה ממזון מעובד, עשן, חומרי הדברה ועוד ולכן התזונה שלהם צריכה לשקף זאת (הגדלת נוגדי חמצון מירקות ירוקים לדוגמא).

 

 

Please follow and like us:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *