פחמימות בתזונת כלבים

פחמימות בתזונת כלבים הן נושא שנוי במחלוקת. חלק טוענים כי כלבים אינם מסוגלים לעכל פחמימות ואין להם צורך בהם בתזונה. מצד שני, יש הטוענים שפחמימות הן מזינות ומספקות מגוון נוטריאנטים חיוני וכי כלבים יכולים וצריכים לאכול פחמימות.

 

מהן פחמימות?

פחמימות מורכבים מפחמן, מימן וחמצן ומגיעות בעיקר מחומר צמחי. פחמימות הן למעשה סוכרים שניתן לסווגן ל-3 קטגוריות:

  1. מונוסכריד – סוכרים פשוטים כגון גלוקוז, פרוקטוז וגלקטוז. גלוקוז נמצא לדוגמא בפירות וסירופ תירס וזוהי הצורה בה פחמימות נעות בדם. פרוקטוז נמצא בדבש, פירות בשלים וירקות.
  2. דוסכריד – שני סוכרים המחוברים יחדיו. לדוגמא, סוכרוז (סוכר) המורכב מפרוקטוז וגלוקוז, ולקטוז שהוא סוכר החלב.

מונוסכריד ודוסכריד הינם פחמימות פשוטות. סוג זה גורם לעלייה מהירה של רמות הסוכר בדם ולאחר מכן לירידה חדה. תחושת השובע הינה קצרה גם כן.

בעקבות עליה מהירה של סוכר בדם הגוף מפריש אינסולין על מנת להכניס את הסוכר לתאים ולאזן את רמות הסוכר. חלק מהאינסולין נשאר ומשמש כהורמון רעב.

  1. פוליסכריד – מספר סוכרים המחוברים יחדיו. לדוגמא, עמילן, גליקוגן ודקסטרין. תירס, חיטה ואורז הם עמילנים הנפוצים במזון לכלבים. גליקוגן הוא הצורה בה נאגרים הפחמימות בשרירים ובכבד.

אלה הם פחמימות מורכבות המתפרקות לאט יותר ושחרור הסוכרים לדם הוא איטי יותר. זה מאפשר ספיגה איטית יותר של סוכרים ותחושת שובע ארוכה יותר.

פחמימה מורכבת מלאה מכילה גם סיבים תזונתיים (סיבי הצמח – צלולוז – שאינם מתעכלים). לדוגמא, שיבולת שועל, קטניות, אורז מלא מכילים סיבים.

פחמימות אלה עשירות גם בוויטמינים ומינרלים והסיבים המסיסים גורמים לספיחה של מים ומאפשרים תחושה של שובע ארוכה יותר.

מה פחמימות עושות?

פחמימות מפורקות על ידי הגוף לגלוקוז שמהווה מקור אנרגיה לגוף. גלוקוז מספק אנרגיה זמינה במהירות והוא נחוץ על ידי המוח ומערכת העצבים לפעילות תקינה.

הגוף יכול לאגור גלוקוז לשימוש מאוחר יותר בצורת גליקוגן.

במידה וחיית המחמד לא תהיה פעילה מספיק ולא תשרוף את האנרגיה העודפת, הגליקוגן שנאגר יהפוך למצבורי שומן.

הגוף יכול להשיג גלוקוז גם משומן וחלבון על ידי תהליך הנקרא גלוקוגנסיס (תהליך בו חומצות אמינו מומרות לגלוקוז).

הגוף יבחר להשתמש בגלוקוז לפי הזמינות מהמזון – ראשית יפרק פחמימה ואם זאת לא זמינה אז יפרק חלבון ושומן. במידה והגוף לא יקבל גלוקוז מהמזון במשך פרקי זמן ארוכים, הוא יחל לפרק מסת שריר ומאגרי שומן להפקת גלוקוז.

מעבר לזאת, פחמימות מספקות מגוון נוטריאנטים כגון מגוון ויטמין B, ברזל, בטא קרוטן ועוד.

האם כלבים זקוקים לפחמימות?

אין חובה תזונתית שמזון לכלבים יכיל פחמימות ואין דרישת מינימום לפחמימות (כמו שיש עבור חלבון ושומן).

ההמלצה של תזונאים היא לסדר גודל של בין 15% ל-30% פחמימות (עדיפות לפחמימות מורכבות מלאות המכילות סיבים תזונתיים וירקות) מאחר ואלה מספקים נוטריאנטים חיוניים ומסייעים לפעילות העיכול.

מזונות מסחריים לדוגמא, יכולים להכיל גם 60% ואפילו 75% פחמימות (חלקן פחמימות פשוטות כגון חיטה) ואף יותר.

יש הטוענים שכלבים הינם זאבים ועל כן צריכים לאכול כפי שהזאבים אכלו, משמע, ללא פחמימות. אולם, כלבים אינם זאבים.

מחקרים מצאו כי הביות הוביל לכ-38 גנים שונים בין כלבים לזאבים. 19 מהגנים קשורים לפעילות השכלית (שהייתה צריכה להשתנות בכדי להתאים את התנהגות הזאבים לחיים בקרבת בני אדם) ו -10 גנים לפחות הקשורים למערכת העיכול. גנים אלה אחראים על ייצור האנזים עמילאז שאחראי לפירוק עמילנים.

מעבר לזאת, הספרות מראה כי ה- ansestral diet שמדמה תזונת כלבים/ זאבים מכילה כ 15% פחמימות. למעשה, זאבים בטבע לרוב כן אכן אכלו את קיבת הטרף (במידה והיה קטן כגון ארנבת) שהכילה עד 30% פחמימות מעוכלות.

מה קורה במצבים של יותר מדי פחמימות?

כפי שציינתי, פחמימות בכמות מדודה מספקות נוטריאנטים מגוונים, סיבים תזונתיים ומספקים את צרכי הגלוקוז של הגוף (הכוללים ייצור נוגדנים, שמירה על פעילות לב תקינה וצמיחת פרווה).

אולם, ישנם מזונות שמכילים אפילו 60% פחמימות.

ברגע שיש יותר מדי גלוקוז זמין ובעיקר מהסוג של סוכרים פשוטים, רמות האינסולין עולות ויכולות להוביל לדיכוי המערכת החיסונית.

מעבר לזאת, סוכרים מספקים דלק למחלות כרוניות, סכרת, סרטן ותחלואות נוספות.

לסיכום,

למרות המחלוקות, לדעתי, לפחמימות מורכבות מלאות יש חשיבות בתזונה לכלבים. שכן, תזונה מאוזנת צריכה לספק את כל הצרכים התזונתיים של חיית המחמד.

זאת בכדי שהגוף יקבל את יסודות המזון מהתזונה ולא יצטרך להשתמש במאגרים עצמיים או תהליכים שאינם הכרחיים.

 

Please follow and like us:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *