בתפריט חיות המחמד

כיצד לשלב נכונה "מזון של בני אדם" בתפריט חיות המחמד

רובנו עושים הבחנה וחושבים שיש הבדל בין מזון לבני אדם למזון לחיות מחמד. שאנחנו אוכלים ירקות, בשר ודגנים והם יכולים רק מזון בשק או פחית שימורים. אולם, האמת היא שמזון הוא פשוט מזון. אין דבר כזה מזון לאנשים ומזון לחיות מחמד. תחשבו על זה, גם המזון המעובד בשק התחיל את חייו בתור עוף, תפוח אדמה, תירס וכדומה. גם הוא בתחילת התהליך היה אוכל אמתי.

המשמעות הפשוטה היא שניתן לתת לחיות המחמד גם מהאוכל שלנו. פשוט צריך לדעת מה לתת, מה לא לתת ואיך לתת. ובשביל זה אני פה.

קודם כל נתחיל ב – למה לשלב אוכל אמתי?

כולם חושבים שהמזון המסחרי הוא מלא, מאוזן ומכיל את כל מה שחיות המחמד צריכות. אז זהו, שלא בדיוק. זה נכון שהוא אמור להיות מאוזן אולם אם מסתמכים על מזון אחד ויחיד לאורך כל החיים, תמיד יכול להיות חוסר. לכן חשוב גיוון.

כמו כן, המזון המסחרי מעובד ברמה גבוהה ומכיל מגוון רחב של כימיקלים, חומרים משמרים, סינטטיים ורכיבים שאינם תורמים לבריאות אופטימלית. לכן לדעתי רצוי להפחית את החשיפה למזון מעובד וכן להתחיל ולשלב מזון אמתי.

נקודה נוספת היא שמזון יבש הוא פשוט כזה – יבש. והגוף צריך נוזלים בכדי להתקיים. אז כל מזון אמתי שאתם תתנו לחיית המחמד תספק לה גם נוזלים חיוניים שתומכים במערכות הגוף ובעיקר בדרכי השתן והכליות.

ועכשיו – מה ניתן לשלב בתפריט חיות המחמד?

באופן כללי אני יכולה לומר שמזונות שבריאים לנו, בריאים גם עבור חיות המחמד. כלומר, ירקות ופירות טריים, דגנים מלאים, בשר טרי ודל שומן, דגים וכדומה.
פירות וירקות טריים עשירים בנוזלים, סיבים תזונתיים ונוטריאנטים מגוונים ומזינים. לדוגמא, חתיכת מלון או חופן אוכמניות קפואות יהוו חטיף נהדר ביום חם.
בשר דל שומן כגון חזה עוף, פילה של דג, חתיכת הודו או בקר רזה מספקים חלבון איכותי שמתעכל בקלות.
פחמימות ודגן מלא ואיכותי מספקים סיבים תזונתיים ונוטריאנטים רבים. אולם, מאחר ומכילים גם סוכרים, יש להגביל את הכמות הניתנת לכלבים הסובלים מסכרת.

חתולים אינם מסוגלים לעבד פחמימות בצורה יעילה ולכן יש לשלב רק חלבון מהחי ומעט ירקות ופירות.

וממה להימנע?

ראשית מזונות עשירים בשומנים תורמים לצריכת קלוריות מוגדלת אולם גם מעלים את הסיכון לפנקריאטיטיס (דלקת לבלב). מומלץ להימנע מלתת חתיכת שומן או בשר שומני הגדולה מ 1 ס"מ × 1 ס"מ לכל 10 קג ממשקל הכלב.

כמו כן, רצוי להימנע מלתת מזונות מתובלים או המכילים רמות גבוהות של נתרן. קיבת חיות המחמד אינה בנויה לעכל מזון מתובל (פלפל שחור, פפריקה, חוויאג', גריל עוף וכדומה), ולכן התיבול עלול לגרום לשלשולים, בחילות ובטן רגישה.

כלבים בריאים יכולים להתמודד עם מזון מומלח אולם החריג הוא חיות מחמד הסובלות מבעיות כליות.

רשימה מלאה של המזונות הרעילים לכלבים תוכלו לקרוא כאן.

ועכשיו השאלה שעולה היא – כמה ניתן לתת?

עלינו לזכור שחיות המחמד כרגע אוכלות מזון כביכול מלא ומאוזן שאמור לספק את צרכי התזונה היומיים שלהם. לכן, כל מה שניתן מעבר לזה הוא בגדר תוספת. תוספת זו מוסיפה, מעבר ליתרונות התזונתיים, גם קלוריות. קלוריות נוספות שאינן נשרפות בפעילות ספורטיבית, נצברות בגוף בצורת שומן.

מאחר אנו איננו רוצים להוביל לעלייה במשקל וסיכון להשמנת יתר, חשוב שנקפיד על כמות שלא תעלה על 10% מהצריכה היומית. ואם אנו חורגים מזה, יש להפחית מכמות האכלה הרגילה ולדאוג כי המזון האמתי שניתן כתוספת יהיה מאוזן ויכיל בשר ושומן, פחמימות מזינות, ירקות ופירות.

הנה קווים מנחים כלליים לכמות המקסימלית של מזון אמתי שניתן להוסיף לתפריט בכל יום (על פי 10% מכמות הקלוריות היומית).

משקל חיית המחמד            כמות תוספת מזון.
2.5 קג.                                   4.5 גרם
5 קג .                                      8 גרם.
10 קג.                                    14 גרם.
20 קג.                                    26 גרם.
30 קג.                                    32 גרם.
40 קג.                                    40 גרם.

אחרי שהבנו מה נותנים ובאיזו כמות – איך נותנים?

במידה וחיית המחמד לא טעמה מזון אמתי בחייה, אני ממליצה להוסיף את המזון האמתי בצורה הדרגתית. לדוגמא, להתחיל במעט עוף מבושל, מעט פסטה או אורז נקיים. בכדי להרגיל את מערכת העיכול ואת חיית המחמד לכך שזה מזון. יכול להיות מצב של שלשול או בטן רגישה ליום יומיים אך אל תתנו לזה להרתיע אתכם, שכן לרוב זה מפסיק במהירות.

הכלל העיקרי שעליכם לזכור הוא – אם מזון שנכנס נראה אותו הדבר ביציאה, הוא לא התעכל ולא נספג. לדוגמא, חתיכות של תירס או גזר בצואה.

פירות ניתן לתת טריים וכנ"ל ירקות שניתנים לאכילה טריים כגון מלפפונים או עגבניות. דגנים וקטניות וירקות כגון בטטה או תפוח אדמה, צריכים לעבור בישול מלא ואני ממליצה על טחינה במעבד מזון ידני לאחר מכן.

בכדי למנוע בעיות התנהגות של התחננות וחנופה בזמן הארוחה, עדיף לרכז את המזון ללאחר שתסיימו לאכול ולתת בצורה מסודרת.

הערה לסיום –

חיות המחמד אינן גורסי אשפה!

נכון שזה נחמד שהאוכל אינו נזרק לפח והם נהנים ממנו אבל שימו לב למה שאתם נותנים ועשו זאת בצורה מבוקרת. הקפידו על רכיבים שמאושרים לחיות המחמד, על כמויות מפוקחות ועל שילוב של רכיבים שמספק מגוון יסודות מזון.

לכל שאלה תוכלו כמובן ליצור איתי קשר.

 

Please follow and like us:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *