השפעת תזונה על התנהגות כלבים

השפעת תזונה על התנהגות כלבים

לאוכל שאתם מאכילים את הכלבים שלכם יש השפעה לא רק על בריאותו הכללית אלא גם על ההתנהגות שלו. יכול להיות שהכלב אגרסיבי או היפראקטיבי בגלל המזון אותו הוא אוכל.

חלק מבעיות ההתנהגות שניתן לקשר לתזונה של כלבים הן שינויים במצב הרוח, נביחות מוגזמות, שינה לא שקטה, אגרסיביות, סף גירוי נמוך, היפראקטיביות ועוד.

עד לאחרונה, תמיד עלתה השאלה בין מומחי התנהגות ומאלפים בארה"ב האם לתזונה יש השפעה על ההתנהגות של הכלבים. כיום, ישנו יותר מידע אשר תומך ומראה כי למזון שהכלב אוכל, יש השפעה על צורת ההתנהגות שלו – בדיוק כפי שאצל בני האדם – האוכל יכול לשפר או לדכא את מצב הרוח.

ראשית, כלבים רבים מפתחים רגישות למרכיבי מזון מסוימים. הרגישות למזון באה לידי ביטוי בצורה של "הוט ספוטס", אדמומיות ועור מגורה ומגרד, כיבים ופצעים על העור, דלקות מעיים, גזים, אי שקט בקיבה ועוד. חוסר נוחות פיזית מובילה לחוסר איזון ואי שקט בהתנהגות. תחשבו על עצמכם כשאתם לא מרגישים טוב, כשמגרד לכם, כשכואבת לכם הבטן, כשהקיבה רגישה ואתם צריכים להתאפק שעות… האם אתם הייתם נחמדים ומנומסים? רובנו איננו חולים "טובים" ואותו הדבר ניתן לומר על הכלבים שלנו. כלב שאינו מרגיש טוב, לא יתנהג במיטבו.

שנית, ישנה בעייתיות במזונות המכילים תירס כמרכיב עיקרי ומקור לחלבון. חברות רבות משתמשות בתירס כמקור לחלבון זול, אולם הוא יכול להחמיר בעיות התנהגות בעיקר אצל כלבים הסובלים מחרדות. בתירס ישנה כמות נמוכה בצורה דרסטית של חומצת האמינו טריפטופן, ממנה הגוף מייצר סרוטונין. סרוטונין הינו ווסת מצב הרוח והוא מה ששומר על כלבים (ובני אדם) מאוזנים ומסייע בשליטה על תגובה לגירויים, רגישות לכאב, צליל ומגע. בנוסף, רמות נמוכות של סרוטונין יכולות להוביל לדיכאון, הפרעות אובססיביות טורדניות, חרדות ותחושה של כעס. סרוטונין אחראי גם על מחזורי שינה תקינים וחוסר בו מוביל לבעיות שינה שמחמירות בעיות התנהגות הקיימות בזמן הערנות. מומחי התנהגות רבים בארה"ב מבקשים להסיר את התירס בתור מרכיב עיקרי במזון לאור הבעייתיות בו.

חומרי גלם נוספים שנמצאו בעייתיים הינם פחמימות ריקות. מומחי התנהגות רבים מאמינים כי מזונות העשירים בפחמימות ריקות (לא פחמימות מורכבות) תורמים לבעיות התנהגות כגון היפראקטיביות ורגישות יתר לגירויים רגילים. פחמימות ריקות מומרות בגוף הכלבים לסוכרים ואלה הופכים לאנרגיה הזמינה לניצול בעיקר שעתיים לאחר הארוחה. קחו לדוגמא ילדים קטנים שמקבלים ממתקים מלאי סוכר, אתם תראו אותם רצים ומתפרעים ומחפשים מקום לפרוק את האנרגיה שלהם. עכשיו תחשבו על כלב שמלא אנרגיה ואין לו פורקן מתאים בצורה של פעילות ספורטיבית או משחק, מה הוא יעשה? תחשבו שנתתם לכלב שלכם ארוחת בוקר לפני שיצאתם לעבודה, מלאת פחמימות שיהפכו אצלו בקרוב לאנרגיה, עכשיו הוא לבדו וממש (ממש) רוצה לשחק ולהתפרע. רוב הסיכויים שתחזרו ותגלו בית הרוס – הבעיה היא לאו דווקא בכלב ואולי יכולה להיות פשוט המזון שלו.

נקודה אחרונה שמועלית אולם טרם התבססה כמו יתר הנקודות כי עצם היות המזון לכלבים מוצר מעובד המכיל מרכיבים סינטטיים ומלאכותיים רבים. אצל בני אדם נמצא קשר בין מזונות מעובדים המכילים מרכיבים אלה לבין חוזר איזון נפשי והתנהגותי, במיוחד אצל אנשים הסובלים מבעיות כגון הפרעות טורדניות ובעיות נפשיות אחרות. אני מאמינה כי ניתן לעשות את ההשלכה גם על הכלבים שלנו וכי תזונה מעובדת אינה מובילה לאיזון פיזי או התנהגותי. הכנסת מרכיבים מלאכותיים על בסיס יום יומי מפרה את האיזון של הגוף והנפש ואינה תורמת לשלווה.

אז מה עושים עם המידע הזה?

באם הכלב שלכם סובל מבעיות התנהגות שונות או באם אתם מאלפים ומטפלים בכלבים עם בעיות התנהגות, ראשית תבחנו מה הוא אוכל. בימינו זה כמעט ברור שהכלב יאכל מזון מעובד ולא תזונה ביתית אולם ניתן כן לחפש מרכיבים ספציפיים (כפי שציינתי למעלה) שמגבירים בעיות התנהגות. לדוגמא, האם יש תירס במזון? האם ישנם מוצרי לוואי (מהחי והצומח), כמה פחמימות פשוטות יש, האם יש חומרים משמרים המסוכנים לבריאות (כגון BHT או BHA)? באם המזון כן מכיל מרכיבים אלה, שינוי תזונה יכולה להיות ההמלצה הראשונה שלכם לשיפור המצב. ישנם מקרים רבים שבהם שינוי מזון פשוט הוביל לשיפור ההתנהגות.

 

 

 

Please follow and like us:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *